Szkoła Podstawowa im. Marii Konopnickiej w Krzycku Wielkim

Komunikaty, informacje, powiadomienia ...

Wizyta Wielkopolskiego Kuratora Oświaty w Krzycku

Szkołę Podstawową im. M. Konopnickiej w Krzycku Wielkim w dniu 17 grudnia 2019 r. odwiedziła pani Elżbieta Leszczyńska - Wielkopolski Kurator Oświaty. Wizyta przebiegła w dobrej i szczerej atmosferze. Krzycka szkoła uczestniczyła  w ubiegłym roku w ogólnopolskiej akcji protestacyjnej, dlatego było do omówienia wiele spraw, które bolą nauczycieli i system oświaty.

Kolejny wspaniały sukces Klaudii Kicińskiej

Klaudia zajęła III miejsce w zawodach Pucharu Polski w Taekwondo Olimpijskim w Olsztynie (Olsztyn Cup). Gratulujemy!!!!

 

Stu Recytatorów - II Maraton Poetycki
w Krzycku Wielkim 10.11.2019 r.(zdjęcia z imprezy)


10 listopada 2019 r. odbył się już po raz drugi „Maraton Poetycki – Stu Recytatorów” Wzięło w nim udział 118 uczestników, którzy zaprezentowali 94 utwory. Wyjątkowy charakter tego spotkania podkreślała obecność Maćka Fortuny, artystów Teatru Poezji „Kalina” i Lidii Gertner. Poza tym niezwykły był przekrój wiekowy uczestników: od 1,5 roku do 94 lat, co składało się na „szaloną” atmosferę poetyckich wyzwań, form, recytacji oraz doświadczeń. Duch wspólnoty, poezji, krzyckiej bohemy objawił się tego wieczoru po raz kolejny.

W tym roku „Maraton” rozpoczął szkolny chór „Tęcza”, po nim zaprezentowała się prowadząca imprezę polonistka B. Leszkowicz-Barszcz (kolaż tekstów Baczyńskiego i Gajcego), dyrektor L. Barszcz (W. Szymborska) oraz M. Fortuna („Muzeum” W. Szymborskiej w tryptykowej interpretacji). Całość zamknął  liryczny koncert Lidii Gertner, która zabrała nas w podróż w głąb siebie. Była to bardzo symboliczna klamra, ponieważ M. Fortuna pochodzi z Krzycka Wielkiego, a Lidia Gertner wywodzi się z Sądzi.

Wśród uczestników wydarzenia byli również artyści Teatru Poezji „Kalina”, w tym A. Majchrzak, W. Marcinek, I. Bura, H. Małecka, K. Kurpisz, Kr. Kurpisz, B. Marcinkowska, P. Marcinek oraz S. Marach. Nie zabrakło proboszcza naszej parafii ks. M. Denisiuka czy dyrektora GOK-u we Włoszakowicach P. Borowca. W tych poetycko-recytatorskich zmaganiach uczestniczyli też nauczyciele, rodzice i uczniowie krzyckiej szkoły, w tym kabaret szkolny prowadzony przez K. Łukaszewskiego. Na scenie pojawiały się całe rodziny, by podkreślić, jak wspaniałe emocje budzi poezja oraz jak ważna jest ona dla części mieszkańców tej ziemi. Tradycją  maratonu już się stało, że P. Wańska przygotowała śpiewniki, a jej mąż poprowadził wspólne śpiewanie pieśni patriotycznych.

W tych działaniach artystycznych wspierali nas także mieszkańcy sąsiednich miejscowości (Włoszakowice, Dłużyna, Brenno, Bukówiec Górny) oraz członkowie „Studia Piosenki”          Sz. Gądy. Nie zabrakło też absolwentów krzyckiej szkoły, którzy zaprezentowali m.in. wiersze renesansowego humanisty, prymasa      A. Krzyckiego.

W czasie „Maratonu” zdarzały się i takie chwile, gdy wzruszeni uczestnicy przekazywali do muzeum szkolnego rodzinne pamiątki, by dać wyraz swojemu przekonaniu, że w Krzycku spotkali ludzi, którzy szanują historię i pamięć przodków. Pani M. Bura-Kicki przekazała pamiątki po ks. Ryszardzie Kurpiszu, a M. Rzeźniczak wspaniałą XIX-wieczną książkę oraz fragmenty pamiętnika Czesława Grycza. Był to czas wzruszeń i wspomnień o tych, którzy odeszli, co szczególnie podkreślały takie utwory jak „Zapal świeczkę” w wykonaniu R. Piskorza i „Adonis” – zarecytowany przez A. Loksia.

G’woli ścisłości należy dodać, że ostatnie słowo w czasie „Maratonu” należało do aktorów „Kaliny”, którzy na koniec wspólnie zaśpiewali fragment pieśni z legendarnej sztuki Z. Smoluchowskiego „Pieczenie chleba”.

Dziękujemy wszystkim za udział w tym szalonym, 7-godzinnym  przedsięwzięciu, za tę bardzo trudną, a jednak wspaniałą formę świętowania. Dziękujemy Radzie Rodziców za wielką pomoc przy organizacji „Maratonu Poetyckiego”, Gminnemu Ośrodkowi Kultury we Włoszakowicach za wsparcie finansowe i techniczne oraz nauczycielom i uczniom krzyckiej szkoły.


 Akcja nakrętki!

Wznawiamy akcję zbierania nakrętek dla potrzebującego dziecka. Nakrętki można przynosić do klasy nr 15.

Zapraszam i zachęcam do pomocy.

Izabela Górna

                                                                             

                                                              Piłkarzyki w świetlicy szkolnej.
Nasza świetlica szkolna wzbogaciła się dzieki ofiarności Pani Małgorzaty Kenkel o piłkarzyki, w które 
                                                        chętnie grają starsi i młodsi uczniowie

                       

CAŁOROCZNY ROZKŁAD JAZDY AUTOBUSU 2019/2020

 

PRZYJAZDY:

6.55- KRZYCKO MAŁE- I PRZYSTANEK

7.00- KRZYCKO MAŁE- II PRZYSTANEK

7.10- KRZYCKO WIELKIE ( SZKOŁA)

7.15- BOGUSZYN- I PRZYSTANEK

7.20- BOGUSZYN- II PRZYSTANEK

7.30- KRZYCKO WIELKIE ( SZKOŁA)

7.35- SĄDZIA- I PRZYSTANEK

7.40- SĄDZIA- II PRZYSTANEK

7.50- KRZYCKO WIELKIE ( SZKOŁA)

 

ODJAZDY:

12.50- KRZYCKO WIELKIE ( SZKOŁA)

13.00- BOGUSZYN- I PRZYSTANEK

13.05- BOGUSZYN- II PRZYSTANEK

13.15- KRZYCKO WIELKIE ( SZKOŁA) – SĄDZIA + KRZYCKO MAŁE W ZALEŻNOŚCI OD LICZBY DZIECI

13.25- SĄDZIA

13.35- KRZYCKO MAŁE

14.30- KRZYCKO WIELKIE ( SZKOŁA) – JADĄ WSZYSCY UCZNIOWIE DOJEŻDŻAJĄCY

EGZAMIN NA KARTĘ ROWEROWĄ

WYMAGANIA NA EGZAMIN NA KARTĘ ROWEROWĄ
uwaga! - do egzaminu mogą przystąpić uczniowie którzy ukończyli 10 lat

CZĘŚĆ TEORETYCZNA

Umieć zinterpretować znaki drogowe (co oznaczają dla kierującego - czyli jak należy się zachować widząc dany znak):

A-5, A-6a, A-6b, A-6c, A-6d, A-6e, A-7 (łącznie z tabliczką znaku przydrogowego np. T-6c), A-8, A-9, A-10, A-16, A-17, A-20, A-30

B-1, B-2, B-3, B-9, B-20, B-21 i B-22 i B-23 (na jakim odcinku drogi obowiązują), B-31, B-35, B-36, B-37, B-38, B-41, B-42, B-43

C-1, C-2, C-3, C-4, C-5, C-6, C-7, C-8, C-9, C-10, C-11, C-12, C-13, C-13a

D-1 (łącznie z tabliczką znaku przydrogowego np. T-6a), D-2, D-3, D-4a, D-5, D-6, D-6a, D-6b, D-7, D-9, D-11, D-13, D-40, D-41

F-10, F-15, F-19,

T-1, T-2, T-3, T-3a, T-20, G-3, G-4

P-1, P-2, P-3, P-4, P-8a, P-8b, P-9, P-10, P-11, P-12, P-13, P-14, P-15, P-16, P-17, P-21, P-22, P-23

S-1, S-2, S-3, S-4, S-5, S-6

Znać zasady pierwszeństwa przejazdu na skrzyżowaniach:

- równorzędnych (reguła prawej strony),

- oznakowanych znakami pionowymi (np. znakami stop, ustąp pierwszeństwa itd. - w tym skrzyżowania z pierwszeństwem tzw. łamanym)

- skrzyżowaniach o ruchu kierowanym (policjant, światła)

Znać zasady zachowania się podczas zdarzenia na drodze (kolizja, wypadek) - udzielania pierwszej pomocy itp.

Znać zasady podstawowej obsługi roweru i jakie wyposażenie roweru jest obowiązkowe

CZĘŚĆ PRAKTYCZNA (na boisku szkolnym)

poprawna jazda na rowerze w torze jazdy (bez najeżdżania na linię i krawężniki oraz bez potrącania słupków, a także bez podpierania się nogą podczas jazdy egzaminacyjnej)

właściwe stosowanie się do znaków poziomych i pionowych

właściwe sygnalizowanie manewrów (właściwe wyciągnięcie ręki)

Część teoretyczna będzie miała formę ustną. Na egzaminie praktycznym można jeździć własnym rowerem pod warunkiem, że ROWER JEST W PEŁNI SPRAWNY I WŁAŚCIWIE WYPOSAŻONY ORAZ zostanie dostarczony do szkoły przez osobę uprawnioną (uczeń nie może przyjechać nim do szkoły!)


Warto wiedzieć!
Na stronie:
http://www.epodreczniki.pl/
znajdziecie podręczniki "on line", czyli możliwość korzystania z podręczników na stronie internetowej - warto sprawdzić!
Copyright by P. Hamrol; aktualizacja 26.06. 2020 r.